PS1 – Planowanie Sprintu Iteracja I

Dane do środowiska testowego


Strona do testówhttps://mentor.futurecollars.test.lncd.pl/dashboard

Loginvexiyor923@saturdata.com
Hasło: Tester22

Uwaga! Do środowiska testowego wchodzimy dopiero po zajęciach z planowania sprintu!

INSTRUKCJA PRACY NA TABLICY SCRUMOWEJ PODCZAS PROJEKTU SCRUMOWEGO

  1. Po rozpoczęciu sprintu na tablicy scrumowej w kolumnie “Do zrobienia” zostanie umieszczone User Story (zadanie) nad którymi będziesz pracować. 
  2. W momencie rozpoczęcia pracy nad swoim US’em (zadaniem) przesuwaszkafelek z kolumny “Do zrobienia” na kolumnę “W toku” i pracujesz nad zadaniem. 
  3. Po wykonaniu zadania (napisaniu przypadków testowych i zrobieniu Test Run’a), przesuwasz kafelek z kolumny “W toku” do kolumny “Do sprawdzenia przez mentora/kę”Po przerzuceniu swojego zadania, kliknij na nie i po prawej stronie odszukaj pole “Osoba przypisana”. Kliknij na nie i zamiast siebie dopisz swojego mentora/kę. Teraz poczekaj na sprawdzenie pracy 🙂
  4. Jeśli zadanie wykonane jest poprawnie – mentor przesunie Twój US do kolumny “Gotowe”
  5. Jeśli zadanie wymaga poprawy – mentor przesunie Twój US z kolumny “Do sprawdzenia przez mentora/kę” do kolumny “Do zrobienia” i ponownie przypnie Ciebie do zadania, a w komentarzu do zadania znajdziesz uwagi od mentora/ki  i to co należy poprawić w zadaniu, aby mogło zostać uznane za gotowe. 
  6. Jeśli zadanie wymaga poprawy i znalazło się po sprawdzeniu przez mentora w kolumnie “Do zrobienia”, należy znów wykonać analogiczną ścieżkę jak za pierwszym razem, tj. Po rozpoczęciu pracy – poprawy zadania, przesuwamy kafelek do kolumny “W toku” i pracujemy nad zadaniem.
  7. Po wykonaniu poprawek do zadania (napisaniu przypadków testowych i zrobieniu Test Run’a), przesuwasz kafelek z kolumny “W toku” do kolumny “Do sprawdzenia przez mentora/kę”. Teraz poczekaj na sprawdzenie pracy 🙂
  8. Jeśli zadanie wykonane jest poprawnie – mentor przesunie Twój US do kolumny “Gotowe”


POWODZENIA 🙂

Test case & Test run (Xray Jira)

Test case

Przykładowa historyjka użytkownika:


Główne zasady:
• Test case powinien nawiązywać do kryteriów akceptacji (acceptance criteria).
Zazwyczaj jeden test case weryfikuje jedno kryterium.

• Nie ma przeszkód by łączyć kilka kryteriów akceptacji w jeden Test case.
Przykładowo w powyższym przykładzie kryterium akceptacji „Czy można zapisać mentora” i kryterium „Czy po zapisaniu mentor wyświetla się na liście mentorów danego kursu?” można ująć w jednym test case: „Zarządzanie kursami: Dodanie mentora do kursu”, gdzie sprawdzimy zapis i od razu poprawne wyświetlenie na liście po zapisie. Możemy tak zrobić ponieważ jest to ciąg przyczynowo skutkowy.

• Test case powinien mieć uniwersalny tytuł.
Tytuł test casa od razu powinien mówić nam co i gdzie w aplikacji należy zweryfikować. Dlatego w tytule powinna być informacja o tym w jakim module wykonujemy testy i opis głównej czynności. Przykładowo test case dla kryterium akceptacji „Czy można go wybrać?” powinien mieć tytuł, w którym będzie informacja, że weryfikujemy możliwość kliknięcia przycisku „Dodaj mentora” do kursu w zakładce zarządzania kursami. Taki tytuł mógłby wyglądać tak: „Zarządzanie kursami: Sprawdzenie istnienia opcji „Dodaj mentora” do kursu.

• Test casy w ramach jednej historyjki użytkownika (user story) powinny być w katalogu z nazwą testowanej historyjki.
Przykładowo: Tester w Test Repository tworzy swój folder ze swoimi inicjałami np. „NN”. W folderze „NN” tworzy pod foldery, w których będzie przechowywać test casy. Te foldery maja nazwy składające się z ID i nazwy testowanej historyjki użytkownika.


Test run (Test execution)

Test run lub inaczej test execution to nic innego jak wykonanie test casów, które wcześniej zostały przez nas utworzone. Dlatego tworząc test run powinien on obejmować swoim zakresem tylko test casy w ramach jednej historyjki użytkownika.

Najlepszym sposobem by utworzyć test run, który będzie mieć zakres jednej historyjki użytkownika to utworzenie go bezpośrednio z folderu w którym mamy nasze test casy.
Przykładowo: Chcę utworzyć Test Run dla historyjki „TO34-2: Zarządzanie kursami – mentorzy”. Klikam prawym przyciskiem myszy na moim folderze z nazwą historyjki użytkownika (1), a następnie wybieram opcję Create Test Execution with Tests (2).




Po kliknięciu pojawi się okno „Utwórz zgłoszenie”, w którym powinniśmy naszemu Test Runowi nadać tytuł. Tytuł powinien składać się z nazwy „TEST RUN” oraz ID i nazwy historyki. Przykład jest widoczny na screenie obok (1). Następnie Test Run może zostać zapisany (2). Taki Test Run będzie mieć od razu dodane Test casy, które były w katalogu testów.



Powodzenia 🙂